Chwasty a biomonitoring środowiska

Środowisko to główny element życia człowieka. Mimo iż nie zwracamy na nie uwagi w pędzie życia codziennego, prawda jest taka, że jesteśmy od niego niezależni. To środowisko daje nam surowce naturalne, takie jak drewno, czy ropa naftowa. To dzięki “działalności” natury ludzkość może się rozwijać. Codziennie jemy owoce, warzywa i mięso – korzystamy z tych wszystkich dóbr bez mrugnięcia okiem. Ale czy zastanowiliśmy się kiedyś, jak możemy dbać o to wszystko, aby nigdy niczego nam nie zabrakło? Czy pomyśleliśmy nad tym, że nasz osobisty monitoring środowiska mógłby pomóc naturze?

Jak pomóc przyrodzie?
Aby pomóc, musimy najpierw zdobyć odpowiednią wiedzę. Musimy się nauczyć, czym jest natura i jakim zmianom uległa na przestrzeni lat. Należy pamiętać, że ingerencja człowieka ma ogromny wpływ na przekształcanie się środowiska naturalnego, co będzie w stanie dojrzeć każda osoba, która ma nawet blade pojęcie o monitoringu środowiska. Z pewnością dobrym posunięciem będzie organizowanie kampanii społecznych, które dotrą do ludzi i przekażą im potrzebną wiedzę. Źródło: www.pgkielce.pl

Ale co mają do tego chwasty?
Jak wiadomo, chwasty są to rośliny niepożądane przez człowieka. To ogromny problem, który dotyczy nie tylko państwowej gospodarki, ale również naszych przydomowych ogrodów. Walczymy z nimi wszelkimi możliwymi sposobami. A do głów nawet nam nie przychodzi, że nasze poczynania mają katastrofalne skutki dla przyrody. Używamy różnych pestycydów, chemicznych środków chwastobójczych, herbicydów.
Okazuje się jednak, że wcale nie musimy używać chemii, aby pozbyć się problemu. Odpowiednio obszerna wiedza na temat nasion chwastów może umożliwić skonstruowanie pewnych schematów, dzięki którym człowiek mógłby przewidzieć wschody tych roślin. (Źródło: www.pgkielce.pl/monitoring-srodowiska

Dlaczego chwasty są istotne?
Wszystkie rośliny dostarczają nam masy informacji o lokalizacji, w której rosną. Wszystkie mają swoje upodobania, co do ilości cienia, słońca, czy co do jakości gleby. Chwasty również, dlatego mogą być doskonałymi wskaźnikami siedlisk różnych zwierząt. Mogą się również okazać przydatne wtedy, kiedy chcemy określić poziom zanieczyszczenia podłoża lub zawartość poszczególnych minerałów. Dlatego tak ważne jest, abyśmy dostrzegali wartość wszystkich roślin i pogłębiali wiedzę na ich temat.