Kreatywne zabawki sensoryczne

Motoryka mała to sprawność uzyskana przez każdego z nas, w dzieciństwie. Każda umiejętność wykonywania precyzyjnych ruchów np. chwytania, przekręcania czy wkładania, jest nabyta i wymaga praktyki. Dzieci już od pierwszych miesięcy życia, mają wrodzoną ciekawość świata. Dzięki niej wciąż pragną wszystkiego dotykać. Szukając prezentu dla malucha, warto wziąć pod uwagę taki, który będzie dla niego rozwijający. Najbardziej przydatne są zabawki wymagające podjęcia działania ze strony dziecka.

Coś gra, coś świeci
Zabawki interaktywne, można wykorzystywać już w bardzo wczesnym wieku. Dzieci bardzo szybko zaczynają reagować na dźwięk. Już kilkumiesięczne dziecko jest w stanie zauważyć, że przy naciśnięciu guzika, przedmiot zaczyna się świecić lub grać. Pierwsze próby samodzielnego uruchomienia zabawki są bardzo nieporadne, ale niemowlak dzięki swojej determinacji, bardzo szybko się uczy. Chęć wywołania powtarzającej się reakcji jest bardzo silna.

Jedna zabawka, wiele funkcji
Tablice sensoryczne (sprawdź na stronie dinoboards.pl), to świetne zabawki, wzmacniające motorykę małą. Skupiają się one na wzmocnieniu umiejętności chwytania i umieszczenia przedmiotu w odpowiednim miejscu. Pozwalają na ćwiczenie precyzyjnych ruchów, wymagających skupienia. Tablice manipulacyjne, to wielofunkcyjne narzędzia do pracy z dzieckiem. Dostępne są w wielu różnych wydaniach, w zależności od wieku dziecka. Dla młodszych dzieci elementy są zazwyczaj plastikowe lub drewniane. Dla starszych dzieci można znaleźć bardzo ciekawe propozycje z metalowymi elementami. Mogą zawierać fragmenty przedmiotów codziennego użytku, np. zamki błyskawiczne, guziki czy sznurówki.

Zdrowa rywalizacja
Dla starszych dzieci bardzo ważnym aspektem jest rywalizacja, tak więc warto urządzić sobie zawody, np. kto pierwszy coś zbuduje. Świetną zabawą dla większych dzieci jest układanie patyczków lub klocków według kolejności tak, aby powstała budowla. Potrzeba do tego dużego skupienia i precyzyjnych ruchów ręką. Znakomitym prezentem dla kilkuletniego dziecka będzie gra, w której musi coś wystrzelić i wcelować w określone miejsce. Dostępne jest wiele zabawek oferujących taką aktywność, np. latające krasnale.

Sprawdź możliwe części do tablic manipulacyjnych na stronie dinoboards.pl

Dodaj komentarz